Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

River Girls, Magnolia Boys Win WTTL Championships

April 25, 2012
BY JUDY LIGHT - For the Wetzel Chronicle , Wetzel Chronicle

The Lady Pilots of River High School took first place in the girls' team division at the Wetzel-Tyler Track League meet on April 17 at Tyler Consolidated High School.

The Pilots scored an overall 129 team points in the win. The Pilots were followed in second place by the Lady Knights of Tyler Consolidated with 101 points; the Lady Eagles of Magnolia with 62; Bishop Donahue, 33; and the Paden City Lady Wildcats with 29.

In the boys' division, the Magnolia Blue Eagles took the meet championship with 107 team points, followed by Tyler Consolidated with 95; River, 59; Bishop Donahue, 57; and Paden City with 25.

Article Photos

GIRLS' RESULTS

100 Meter: 1) Elayasia Hill, BD, 13.6; 2) Kiera Standiford, Mag, 14.1; 3) Torey Potts, RHS, 14.3; 4) Hannah Jones, RHS, 15.0; 5) Kayla Hizer, PC, 15.1; 6) Sarah Goddard, Mag, 15.2; 7) Kaylee Hartsfield, TC, PC,5.3; 8) Bridget Matthews, TC, 15.3; 9) Randy Taylor, TC, 15.4; 10) Jennifer Dahms, PC, 16.6; 11) Haley Hizer, PC, 16.7; 12) Stephanie Wright, TC, x16.9; 13) Tara Wright, Mag, 17.4; 14) Zoe Rush, RHS, 18.5

100 Meter Hurdles: 1) Cassidy McCullough, RHS, 16.5; 2) Taylor Parsons, PC, 17.1; 3) Haylea LeMasters, TC, 17.5; 4) Makayla Clegg, TC, 18.3; 6) K.Hizer, PC 18.6; 7) K.Hartsfield, TC, 19.2; 8) Potts, RHS, 19.8; 9) Emily Clegg, Mag, 20.7; 12) Steffi Tille, Mag, 23.1

200 Meter: 1) McCullough, RHS, 26.5; 2) Kerstyn Cline, TC, 29.4; 3) Potts, RHS, 30.1; 4) Brooke Keys, TC, 31.3; 5) Kiera Standiford, Mag, 31.7; 6) H.Hizer, PC, 31.7; 7) Sarah Goddard, Mag, 32.0; 9) Makenna Collins, RHS, 32.3; 10) Josie Fox, PC, 32.5; 11) Sydney Yoho, TC, 32.6; 12) Alyssia Murdock, Mag, 33.5; 13) Jennifer Dahms, PC, 34.7; 14) Stephanie Wright, TC, x34.9

400 Meter: 1) McCullough, RHS, 1:01.8; 2) Emch, Mag, 1:06.1; 3) Renee Smith, Mag, 1:07.3; 4) Carly Fletcher, TC, 1:08.0; 5) Marisa Gogan, TC, 1:08.3; 7) Keys, TC, 1:11.8; 9) Collins, RHS, 1:12.8; 10) Hannah Jones, RHS, 1:13.3; 11) Murdock, Mag, 1:13.6; 12) Marie Strandholmen, Mag, x1:14.9; 14) Wright, TC, x1:25.0

800 Meter: 1) Lauren Cline, Mag, 2:37.3; 2) Smith, Mag, 2:40.8; 3) Becka Stewart, RHS, 2:46.6; 4) Haleigh Smith, TC, 2:47.3; 5) Randa Imhoff, RHS, 2:55.2; 6) Courtney Daughety, TC, 3:00.9; 9) Shelby Sands, Mag, 3:05.0; 10) Katie Thomas, RHS, 3:08.5; 11) Mallory Estel, PC, 3:12.0; 12) Lauren Seckman, TC, 3:23.7

1600 Meter: 1) Christa Harshberger, Mag, 5:58.9; 2) Laken Ramsay, RHS, 6:13.8; 3) Landyn Ramsay, RHS, 6:22.7; 4) Gogan, TC, 6:24.8; 6) Keys, TC, 6:49.6; 7) Collins, RHS, 6:52.1; 8) Kelly Rice, TC, 6:56.0; 9) Mallory Estel, PC, 6:59.5; 10) Seckman, TC, x7:32.4; 11) Katie Ensinger, Mag, 7:37.4; 13) Julianne McIlvain, Mag, 8:35.6

3200 Meter: 1) Harshberger, Mag, 13:10.6; 2) Emily Dierkes, RHS, 13:34.0; 3) Myla Smith, RHS, 14:42.4; 4) Rice, TC, 14:48.1; 5) Imhoff, RHS, 15:24.3; 6) Aubrey Henderson, TC, 16:27.2; 7) Ensinger, Mag, 16:54.6; 8) McIlvain, Mag, 18:50.0

300 Meter Hurdles: 1) McCullough, RHS, 47.5; 2) Parsons, PC, 50.6; 3) LeMasters, TC, 51.7; 4) Potts, RHS, 53.0; 6) Hartsfield, TC, 55.3; 7) Clegg, Mag, 58.5; 9) Tille, Mag, 1:02.0

4x100 Relay: 1) Tyler, 56.4 (Cline, Clegg, Wable, LeMasters); 2) River, 56.8 (Potts, Jones, Ramsay, Potts); 3) Paden City, 59.7 (Cosper, H.Hizer, K.Hizer, Fox)

4x200 Relay: 1) Magnolia, 1:59.3 (Emch, Smith, Standiford, Cline); 2) Tyler, 1:59.6 (Cline, Suter, Fletcher, Bantug); 3) Paden City, 2:03.9 (Cosper, H.Hizer, Parsons, Fox); 4) River, 2:16.3 (Thomas, Newman, Butler, Imhoff)

4x400 Relay: 1) Tyler, 4:39.2 (Fletcher, Smith, Suter, Gogan); 2) River, 4:41.0 (Lak.Ramsay, Lan.Ramsay, Stewart, Dierkes); 3) Magnolia, 5:14.2 (Clegg, Strandholmen, Sands, Murdock)

4x800 Relay: 1) River, 11:22.2 (Ramsay, Dierkes, Stewart, Lak.Ramsay); 2) Tyler, 11:45.8 (Bantug, Smith, Gogan, Long)

4x100 Shuttles: 1) Paden City, 1:15.0 (Cosper, Parsons, K.Hizer, Fox); Bishop, 1:18.1; 3) River, 1:20.4 (Potts, Jones, Imhoff, T.Potts)

High Jump: 1) Clegg, TC, 4-08.00; 2) Imhoff, RHS, 4-04.00; 3) Hill, BD, J4-04.00; 4) Matthews, TC, 4-02.00; 5) Clegg, Mag, J4-02.00

Pole Vault: 1) LeMasters, TC, 7-00.00; 2) Bantug, TC, 6-00.00

Long Jump: 1) Clegg, TC, 14-03.50; 2) Bantug, TC, 14-00.00; 3) Courtney Daughety, TC, 13-10.00; 4) Lak.Ramsay, RHS, 13-06.00; 5) Imhoff, RHS, 13-05.00; 6) Logan Cosper, PC, 13-03.50; 7) Tara Wright, Mag, 12-10.00; 8) Dahms, PC, 12-01.00; 9) Alaina McCoy, TC, x12-00.00; 10) Mikayla Newman, RHS, 9-09.00

Shot Put: 1) Dicey Stewart, RHS, 29-11.00; 2) Tori Johnson, RHS, 28-03.00; 3) Becky Beiter, BD, 28-00.00; 4) Kala Brown, RHS, 26-06.25; 6) Stephanie Kelley, TC, 25-00.50; 7) Kacie Jo Brown, Mag, 24-05.00; 8) Catie Ritchie, RHS, x23-00.50; 9) Hannah Dennis, TC, 21-06.00; 10) Matthews, TC, 21-03.50; 11) Logann Long, TC, x21-01.50; 12) Destiny Wayne, TC, x20-07.50; 13) Haley White, Mag, 20-01.00; 14) Ciera Yoho, PC, 20-00.00; 15) Mallory Estel, PC, 19-10.75; 16) Sadie Helmick, PC, 19-05.25; 17) Traysa Robinson, Mag, 19-04.25; 18) Brianna Young, Mag, x17-06.00; 19) Zoe Rush, RHS, x16-04.50;

Discus: 1) Johnson, RHS, 80-09; 2) Beiter, BD, 80-08; 3) Matthews, TC, 77-05.50; 4) Brown, Mag, 73-09.25; 6) Stewart, RHS, 65-08.50; 7) Yoho, TC, 65-05.50; 8) Long, TC, 64-06.50; 9) Kelley, TC, x61-06.50; 10) Helmick, PC, 59-06; 11) Shay Yonaley, TC, x58-09.50; 12) Brown, RHS, 57-10.50; 13) Wayne, TC, x57-09.50; 14) White, Mag, 51-03; 14) Yoho, PC, 51-03; 16) Robinson, Mag 50-11.25; 17) Dennis, TC, x50-03; 18) Rush, RHS, x48-08; 19) Brianna Young, Mag, x45-00; 20) Ritchie, RHS, x41-00

BOYS' RESULTS

100 Meter: 1) Tyler Zahnow, BD, 11.4; 2) Kage Rohde, Mag, 11.7; 3) Alex Pancake, Mag, 12.1; 4) Austin McConn, RHS, 12.3; 5) Josh Ruble, TC, 12.3; 6) Zach Caretti, RHS, 12.5; 7) Tim Weekley, Mag, 12.5; 8) Drew Estep, Mag, x12.6; 9) Johan Aasland, TC, 12.6; 10) Loren Thomas, RHS, 13.0; 11) Pavel Grigoiev, TC, 14.2; 12) Austin Quinn, PC, 14.2; 13) Michael Lanham, PC, 15.5

110 Meter Hurdles: 1) Zahnow, BD, 15.8; 2) Hunter LeMasters, TC, 17.6; 3) Lavonte Hampton, BD, 17.6; 4) Jeremy Smith, TC, 18.6; 5) Tyler Akers, Mag, 21.5

200 Meter: 1) Rohde, Mag, 23.9; 2) Nick Asturi, RHS, 24.7; 3) Drew Estep, Mag, 24.8; 4) Alex Pancake, Mag, 25.2; 5) Kane Pyles, PC, 25.3; 6) Christian Ice, TC, 25.6; 7) Tim Weekley, Mag, x26.0; 9) Kole Smith, RHS, 27.4; 10) Bryce Cross, RHS, 27.6; 12) Austin Quinn, PC, 29.0; 13) Michael Lanham, PC, 33.4;

400 Meter: 1) Nick Blatt, Mag, 53.9; 2) Kennedy Cain, PC, 55.3; 3) Christian Ice, TC, 56.6; 4) Nick Asturi, RHS, 57.3; 5) James Baker, PC, 59.1; 6) Loren Thomas, RHS, 1:00.9; 8) Smith, RHS, 1:01.2; 10) Logan Massey, Mag, 1:02.8; 11) Brandon Fayad, Mag, 1:03.5; 12) Mario Mantecon, TC, 1:03.7

800 Meter: 1) James Haught, Mag, 2:11.4; 2) Dylan Romine, TC, 2:19.2; 3) Zach Caretti, RHS, 2:23.4; 5) Dean Frye, PC, 2:29.0; 6) Dakota Dunn, RHS, 2:29.3; 7) Baker, PC, 2:33.2; 8) Headly Kenny, Mag, 2:34.2; 9) Mantecon, TC, 2:34.4; 10) Mikal Raber, Mag, 2:36.4; 12) Zach Estel, PC, 2:48.0

1600 Meter: 1) Alec Hinerman, Mag, 4:38.9; 2) Bill Feeney, Mag, 4:46.8; 3) Dylan Reynolds, TC, 5:15.2; 4) Ryan Dalyrmple, TC, 5:18.0; 6) Chase Young, RHS, 5:33.2; 7) Jacob Pancake, Mag, 5:37.3; 8) Kenny, Mag, x5:38.3; 9) David Mcelvein, Mag, x5:56.2; 10) Raber, Mag, x6:20.7; 11) Hank Goble, RHS, 7:37.5

3200 Meter: 1) Reynolds, TC, 10:55.7; 2) Haught, Mag, 10:57.0; 3) Dalyrmple, TC, 11:29.6; 4) Pancake, Mag, 11:40.8; 5) Goddard, RHS, 12:05.1; 6) Mcelvein, Mag, 12:21.4

300 Hurdles: 1) Zahnow, BD, 41.3; 2) Aasland, TC, 44.0; 3) Saquan Hill, BD, 47.3; 4) Brandon Cross, PC, 49.0; 5) Goddard, RHS, 49.9; 6) Frye, PC, 52.6; 7) Tyler Akers, Mag, 55.0; 9) Zach Estel, PC, 58.9

4x100 Relay: 1) River, 47.6 (Smith, HInkle, Asturi, McConn); 2) Magnolia, 47.8 (Rohde, Weekley, A.Pancake, Rogalski; 3) Tyler, 58.6 (Casey, Dillon, Warner, Zills); 4) Magnolia, 1:04.5

4x200 Relay: 1) Paden City, 1:42.2 (Pyles, Cain, Baker, Cross); 2) River, 1:43.8 (Asturi, Cross, Smith, McConn); 3) Magnolia, 1:49.8 (FAyad, Massey Logan, Estep, Celedon)

4x400 Relay: 1) Magnolia, 3:56.5 (Hinerman, Haught, Feeney, Blatt); 2) River, 4:09.7 (Goddard, Thomas, Ritchie, Caretti); 3) Paden City, 4:10.0 (Cain, Pyles, Cross, Baker)

4x800 Relay: 1) Magnolia, 10:34.2 (Raber, J.Pancake, Kenny, Mcelvein)

4x110 Shuttles: 1) Bishop Donahue, 1:03.7;2) Tyler, 1:04.4 (Aasland, LeMasters, Smith); 3) Magnolia, 1:17.1 (Fayad, Estep, Celedon, Massey)

High Jump: 1) LeMasters, TC, 5-08.00; 2) Romine, TC, J5-08.00; 3) Hill, BD, 5-06.00

Pole Vault: 1) LeMasters, TC, 12-00.00; 2) Ruble, TC, 10-06.00; 3) Mickey, BD, 7-06.00

Long Jump: 1) Rohde, Mag, 20-04.00; 2) Weekley, Mag, 19-06.00; 3) Bonar, BD, 18-05.00; 4) Necessary, RHS, 17-08.00; 6) Early, TC, 15-01.00; 7) Grigoiev, TC, 13-05.00; 8) Quinn, PC, 12-05.00; 9) Lanham, PC, 10-07.00

Shot Put 1) Jared Hinkle, RHS, 43-08.00; 2) Slade Dillon, TC, 40-00.50; 3) Drew Casey, TC, 39-02.75; 4) Keith Hardbarger, PC, 38-03.50; 5) Rafael Delgado, RHS, 38-01.50; 6) Andy Williamson, RHS, 37-04.50; 7) Thomas Tharp, RHS, x36-04.00; 8) Brett Rosen, RHS, x36-01.25; 10) Dylan Crawford, PC, 34-02.00; 11) Evan Eggleston, RHS, x32-07.00; 12) Eric PieKarski, Mag, 31-08.00; 13) Brandon Reusser, RHS, x31-06.50; 15) Matt Gauding, RHS, x29-00.50; 16) Caleb Seckman, Mag, 28-08.50; 17) Denton Thomas, PC, 28-04.00; 18) Ryley Warner, TC, 28-03.00; 19) Hunter Melott, Mag, 27-01.00; 20) Ingram Aaron, RHS, x24-05.50; 20) Zach Zills, TC, x24-05.50; 22) James Beavers, RHS, x23-06.00; 23) Zac Lockhart, Mag, x23-02.00; 24) Matthew Alleman, RHS, x20-07.50

Discus: 1) Hinkle, RHS, 128-09; 2) Dillon, TC, 126-10.50; 3) Tharp, RHS, 111-00; 4) Casey, TC, 109-10; 6) Hardbarger, PC, 102-04.50; 7) Jay Early, TC, 100-03; 8) PieKarski, Mag, 89-10; 9) Gauding, RHS, 88-06.25; 10) Ratledge, Mag, 86-03; 12) Melott, Mag, 80-03; 13) Warner, TC, x77-06.50; 14) Zills, TC, x75-02; 15) Aaron, RHS, x64-04.50; 16) Thomas, PC, 61-08.50; 17) Lockhart, Mag, x59-03.50; 18) Alleman, RHS, x56-06.50

 
 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web