Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

Board Approves Personnel Matters, Coaches

April 17, 2012
BY MIRANDA STOKES - Staff Writer (reporter@wetzelchronicle.com) , Wetzel Chronicle

The Wetzel County Board of Education approved several personnel matters during their April 2 meeting. The following changes in assignment and employment of county educators and staff are detailed alphabetically by school. Additionally, various coordinating and instructional positions and coaching assignments for the 2012-2013 school year are listed. Regarding coaching assignments, all positions are contingent upon sufficient number of participants to warrant the sport and/or position.

Magnolia High School

Todd E. Barcus' request for resignation from his position as Assistant Football Coach at MHS, effective immediately, was accepted.

Article Photos

Mary L. Calvert's request for resignation from her position as Site Coordinator for Technology at MHS, effective June 30, was accepted.

Shelly E. Coen was approved for a change in assignment from Evening Custodian II (682/B) 228-day contract at HHS to Evening Custodian II (682/B) 228-day contract at MHS, effective the beginning of the 2012-2013, 228-day work calendar.

New Martinsville School

Kimberly D. Starkey was approved for a change in assignment from the Reduction-In-Force/Preferred Recall List to Half-time Seventh/Eighth Grade Mathematics Teacher at NMS, effective the beginning of the 2012-2013 school year.

Short Line School

Sherry A. Croasmun was approved for employment as Guidance Counselor at SLS/PCES, 205-day contract, effective the beginning of the 2012-2013 calendar for 205-day employees.

Katrina Jade Spencer was approved for a change in assignment from the Reduction-In-Force/Preferred Recall List to Second Grade Teacher at SLS, effective the beginning of the 2012-2013 school year.

Valley High School

Debra D. Kocher (non-certified) was approved for employment as Assistant Girls' Track Coach at VHS, effective the beginning of the 2011-2012 WVSSAC Season.

Countywide

Drema D. Bragg was approved for employment as Countywide Substitute Custodian, effective April 10.

Mark C. Fawcett was approved for a contracted services position as Countywide Chief GED Examiner for the 2012-2013 school year.

Michael J. Findling's request for resignation from his positions as Physical Education/Health Teacher at NMS, Head Seventh/Eighth Grade Football Coach at SLS, and Assistant Boys' Track Coach at MHS, effective for the 2012-2013 school year, was accepted.

Scott A. Hennen was approved for a change in assignment from Bus Operator-Money/McKimmie/Piney bus route, Bus No. 38 to Bus Operator-Eight Mile/Furbee Ridge/Brush Run/Crows Run bus route, Bus No. 48, effective April 10.

Mary L. Toth was approved for a contracted services position as Countywide Assistant GED Examiner for the 2012-2013 school year.

Alternative Education

Instructors for the

2012-2013 School Year

Valerie J. Cain, countywide based at SLS/VHS; Melissa J. Landis, countywide based at Wetzel County Center for Children and Families for River-front students; and Bonnie S. McGlumphy, Jonathan C. Pollock, and Beverly A. VanScyoc, all countywide based at HHS.

Fast ForWord

Coordinators for the 2012-2013 School Year

Kristina L. Earley, VHS; Kimberly A. Gongola, MHS; Phillip B. Hulsey, SLS; Shelley L. Hulsey, PCHS; Amy L. Littell, NMS; Bonnie S. McGlumphy, HHS; Emily A. McGuire, NMS; Rita C. Roberts, LDS; and Valerie D. Slider, PCES.

LINKS Coordinators for the 2012-2013 School Year

Stacy E. Barcus, MHS; Abram S. Highley, SLS; Donna K. Jones, PCHS; Janet H. Moore, VHS; Jonathan C. Pollock, HHS; Rita C. Roberts, LDS; and April S. Stolfer, NMS.

Student Assistant Team (SAT) Coordinators for the 2012-2013 School Year

Diane M. Brown, MHS; John H. Holliday, NMS grades K-3; Sonya D. Holliday, NMS grades 4-8; Christine M. Mace, PCES; Rebecca L. Meckley, PCHS; Janet H. Moore, VHS; Kimberly A. Sobataka, WCCCF; Cathrina J. Spencer, SLS (co-coordinator); Ted G. Sumner, LDS; Mollie A. Toppe, SLS (co-coordinator); and Jeanine K. Watson, HHS.

Site Coordinators for Technology for the 2012-2013 School Year

James C. Archer, SLS; Patricia D. Bland, NMS; Shelley L. Hulsey, PCHS (co-coordinator); John H. Ice Jr., PCES; Steven W. Jones, PCHS (co-coordinator); Emily S. Robinson, SLS (not to be paid from county funds); Beth A. Sigley, LDS; Sean L. Snedden, HHS; Joshua R. Weekley, VHS; and Carolyn S. Zeppuhar, NMS.

Coaching Assignments for the 2012-2013 School Year for Elementary/Middle School Sports:

Long Drain School

Academic Coach: Rita Carol Roberts; Athletic Director: Beth A. Sigley; Boys' Track: Beth A. Sigley, Seventh/Eighth Grade Head Coach; Girls' Track: Ted G. Sumner, Seventh/Eighth Grade Head Coach; Cross Country: Beth A. Sigley, Seventh/Eighth Grade Head Coach.

New Martinsville School

Academic Coaches: Angela M. Barcus (K/1) and Alison M. Fluharty (7/8); Boys' Basketball: Justin Cochran, Eighth Grade Head Coach; Boys' Track: Alison M. Fluharty, Seventh/Eighth Grade Head Coach; Girls' Track: Pamela A. Chapman, Seventh/Eighth Grade Head Coach; Wrestling: John H. Holliday, Seventh/Eighth Grade Head Coach (not county funded) and Michael S. Pierce, Assistant Seventh/Eighth Grade Coach (not county funded); Cheerleading: Heather L. Hale, Seventh/Eighth Grade Coach.

Paden City Elementary School

Academic Coach: Shawna L. Matheny

Short Line School

Academic Coaches: Charles R. Blair (3/4 and 5/6) and James C. Archer (7/8); Boys' Basketball: Michael E. Fluharty, Seventh/Eighth Grade Head Coach; Girls' Basketball: Abram S. Highley, Eighth Grade Head Coach; Girls' Volleyball: Velisha I. Shepherd, Seventh/Eighth Grade Head Coach (not county funded); and Cheerleading: Tammy C. Dudgeon, Head Coach.

Coaching Assignments for the 2012-2013 School Year for High School Sports:

Hundred High School

Academic Coach: Jonathan C. Pollock; Athletic Director: Rex A. Rush; Baseball and Girls' Basketball: Jeremy B. Kelch, Head Coach; Girls' Basketball: Shannon N. Church, Assistant Coach; Football: Rex A. Rush, Head Coach; and Girls' Volleyball: Rebecca K. Goff, Head Coach.

Magnolia High School

Academic Coaches: Mark D. Lemasters and Amanda M. McPherson; Athletic Director and Athletic Trainer: Brian L. Castilow; Baseball: David A. Cisar, Head Coach and Paul E. Barcus III, Assistant Coach; Boys' Basketball: David R. Tallman, Head Coach and Mark D. Blair, Assistant Coach; Larry W. West, Ninth Grade Coach; Girls' Basketball: David S. Chapman, Head Coach and Courtney D. Myers, Assistant Coach; Football: Mark K. Batton, Head Coach and Lance L. Binegar, David S. Chapman, and Robert W. Ripley, Assistant Coaches; Golf: David R. Tallman, Head Coach; Boys'/Girls' Cross Country: John H. Holliday, Head Coach; Softball: Mark K. Batton, Head Coach and Danny J. Anderson, Assistant Coach; Girls' Track: Steven D. Ross, Head Coach; Volleyball: Pamela A. Chapman, Head Coach; Wrestling: Jeffrey M. Hiestand, Head Coach and Jay D. Smith, Assistant Coach (not county funded); Cheerleading: Brittany T. McGinnis, Head Coach; and Events Coordinator for Fall, Winter, and Spring seasons: Mark D. Blair (not county funded).

Paden City High School

Academic Coach: Shelley L. Hulsey (9/12 and 7/8); Athletic Directors: Lowell F. King Jr. (9/12) and Brent J. Croasmun (7/8); Baseball: Brent J. Croasmun, Head Coach and Jeffrey E. Hohn, Assistant Coach; Boys' Basketball: Lowell F. King Jr., Head Coach and Jeffrey R. Bowers, Assistant Coach and Brent J. Croasmun, Eighth Grade Coach; Football: Brent J. Croasmun, Head Coach and Christopher T. Meckley, Assistant Coach; Softball: Jeanne L. Fox, Head Coach; Boys' Track: Kimberly J. Huffman, Head Coach and Toby L. Willis, Assistant Coach; Girls' Track: Jason P. Salva, Head Coach and Carolyn R. Hizer, Assistant Coach; and Volleyball: Lowell F. King Jr., Head Coach and Jeffrey R. Bowers, Assistant Coach and Jeanne L. Fox, Seventh/Eighth Grade Coach (not county funded).

Valley High School

Academic Coach: Janice A. Moore; Athletic Director: John D. Kocher; Baseball: James G. West, Head Coach; Boys' Basketball: John D. Kocher, Head Coach and Leslie A. Lively, Assistant Coach; Girls' Basketball: Lance L. Binegar, Head Coach and James G. West, Assistant Coach; Girls' Softball: Adam N. Lemon, Assistant Coach; Boys' Track: Leslie A. Lively, Head Coach and Richard G. Duffield Jr., Assistant Coach; and Cheerleading: Cynthia J. Brown, Assistant Coach.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web